ايران اعتمادي به آمريکا ندارد

به گزارش خبر گزاری تسنیم وزير خارجه جمهوري اسلامي ايران در گفتگو با شبکه الميادين اعلام کرد ما هرگونه استفاده از سلاح شيميايي را محکوم مي کنيم.

دکتر محمد جواد ظريف وزير خارجه جمهوري اسلامي ايران در مصاحبه با غسان بن جدو مدير شبکه عرب زبان الميادين به پرسش هاي وي درباره مسائل مختلفي از جمله بحران سوريه، تهديدهاي آمريکا براي جنگ عليه سوريه، مواضع جمهوري اسلامي ايران و کشورهاي عربي و… پاسخ داد.

غسان بن جدو در ابتداي اين مصاحبه به معرفي زندگي سياسي وزير خارجه جمهوري اسلامي ايران و مراحلي که تا کنون در حوزه ديپلماسي و سياست خارجي طي کرد، پرداخت و وي را يک شخصيت با تجربه و کهنه کار در حوزه ديپلماسي توصيف کرد.

ظريف در اين مصاحبه که اولين مصاحبه وي با يک شبکه عرب زبان غير ايراني است، در خصوص سوال مجري الميادين در خصوص اينکه اوباما گفته است براي روحاني رئيس جهوري ايران نامه نوشته است گفت ما هر گونه استفاده از سلاح شيميايي را صرف نظر از آنکه چه کسي استفاده کرده محکوم مي کنيم.

وزير خارجه کشورمان بار ديگر تاکيد کرد ما هرگونه استفاده از زور عليه سوريه را نمي پذيريم .

ظريف گفت اطلاعاتي که ما در دست داريم نشان مي دهد گروه هاي مسلح در استفاده از سلاح شيميايي دست داشته اند.

محمد جواد ظريف در ادامه گفتگو با شبکه الميادين تاکيد کرد آمريکا حق ندارد با زبان تهديد و خشونت با کشورهاي ديگر سخن بگويد.

ظريف با اشاره به تلاش هاي گسترده ايران و برخي کشورهاي منطقه از جمله عراق براي حل مسالمت آميز بحران سوريه خاطر نشان کرد از هرگونه تلاش براي توقف خشونت در منطقه استقبال مي کنيم.

وزير خارجه کشورمان تاکيد کرد مي خواهيم که منطقه ما عاري از سلاح هاي کشتار جمعي باشد و از هرگونه تلاش در اين راستا استقبال مي کنيم.

ظريف تاکيد کرد سلاح شيميايي همچنان در اختيار گروه هاي افراطي و تروريستي فعال در سوريه است که اين نه تنها براي سوريه بلکه براي همه خطرناک است.

ظريف گفت ما از پيوستن سوريه به توافقنامه منع گسترش سلاح هاي شيميايي استقبال مي کنيم.

وي افزود پيشنهاد روسيه و تصميم سوريه در خصوص سلاح شيميايي، خردمندانه است و زبان مسئولان آمريکايي، کهنه شده است.

وزير خارجه جمهوري اسلامي ايران تاکيد کرد قدرت، ديگر نمي تواند آمريکا را به آنچه مي خواهد برساند.

ظريف گفت: برخي کشورهاي منطقه و به طور مشخص کشورهاي عضو شوراي همکاري خليج فارس به صراحت خواستار حمله نظامي آمريکا به سوريه شده اند تاکيد کرد حمايت برخي از کشورهاي عربي از حمله به سوريه غير معقول است و باعث تنش مي شود.

وزير خارجه جمهوري اسلامي ايران با تاکيد بر اينکه بحران سوريه هيچ راه نظامي ندارد، خطاب به جنگ طلبان گفت دعوت به افراط گرايي در منطقه، درخواست کنندگانش را قبل از ديگران متضرر خواهد کرد.

ظريف خاطر نشان کرد ما مرحله دشواري را پشت سر گذاشتيم و اميدواريم که احتمالات اقدام نظامي عليه سوريه به پايان رسيده باشد.

وزير خارجه کشورمان بار ديگر تاکيد کرد بحران سوريه تنها از راه گفتگو و راهکار سياسي حل خواهد شد.

وزير خارجه جمهوري اسلامي ايران در ادامه تاکيد کرد هرگونه تصميم گيري درباره آينده سوريه فقط به مردم اين کشور مرتبط است و آنها هستند که درباره آينده کشورمان تصميم مي گيرند.
ظريف خاطرنشان کرد کساني که در مقابل شبکه هاي تلويزيوني جهان( براي مردم سوريه) اشک مي ريزند بايد از راه حل سياسي در خصوص سوريه حمايت کنند.

وي به جنگ طلبان هشدار داد که درخواست براي جنگ عليه سوريه، يک جنايت خطرناک است و نه به نفع دوستان ما در منطقه است و نه به نفع آمريکا.

وزير خارجه کشورمان در واکنش به سياستهاي جنگ طلبانه و تهديدهاي آمريکا اظهار داشت ما از آمريکا مي خواهيم اراده صادقانه خود را در خصوص صلح نشان دهد و از زبان تهديد دست بردارد.

وزير خارجه جمهوري اسلامي ايران در ادامه مصاحبه با شبکه الميادين بار ديگر به کساني که بر طبل جنگ مي کوبند، هشدار داد جنگ هرگز به نفع آنها نخواهد بود.
ظريف در پاسخ به پرسشي در خصوص رابطه با آمريکا تاکيد کرد ايران اعتمادي به آمريکا ندارد.
وي به نقض مستمر حقوق ملت فلسطين از سوي رژيم صهيونيستي با حمايت هاي همه جانبه آمريکا اشاره کرد .
ظريف تصريح کرد ما براي اعتمادسازي با آمريکا در خصوص مسالمت آميز بودن برنامه هسته اي ايران آماده ايم.