در سالروز امضای معاهده بالفور، ده‌ها فلسطینی با برگزاری تظاهراتی خواهان بازپس گیری حقوق از دست‌رفته خود و توقف مذاکرات صلح خاورمیانه شدند.

به گزارش مبارکه نا ،به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، در آستانه نود و ششمین سالروز امضای معاهده “بالفور”، ده‌ها فسلطینی در کرانه باختری و نوار غزه تظاهرات کردند.

تظاهرکنندگان که در “میدان المناره” در مرکز شهر رام الله در کرانه باختری تجمع کرده بودند، از دولت انگلیس خواستند ظلم تاریخی که در حق مردم فلسطین مرتکب شده را جبران کند.

تظاهرکنندگان همچنین بر پایبندی ملت فلسطین در احقاق حقوق قانونی خود مبنی بر بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمین‌شان تاکید کردند.

در این تجمع اعتراض آمیز که توسط جنبش مقاومت اسلامی (حماس) سازماندهی شده بود، شرکت کنندگان از اتحادیه عرب، سازمان همکاری‌ اسلامی، کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و جامعه‌ جهانی خواستند در مقابل ظلمی که بر مردم فلسطین روا می‌شود، ساکت نشسته و به مسئولیت‌های خویش در این زمینه عمل کنند.

تظاهرکنندگان همچنین خواهان توقف کامل مذاکرات صلح و هماهنگی‌های امنیتی با رژیم صهیونیستی شدند و از این مذاکرات با عنوان “سرپوشی بر شهرک سازی‌ها و یهودی سازی‌ قدس” یاد کردند.

سامی ابوزهری، سخنگوی حماس نیز در جریان این تظاهرات خاطرنشان کرد: معاهده بالفور در به حاشیه راندن مردم فلسطین و واردار کردن آن‌ها به دست کشیدن از حقشان موفق نبوده است.

وی تاکید کرد که مردم فلسطین تا زمان بازپس‌گیری حقشان و سرنگونی رژیم صهیونیستی مقاومت خواهند کرد.

آرتور بالفور، وزیر خارجه انگلیس در نوامبر 1917 به یهودیان وعده داد که برای آن‌ها کشورش یهودی در خاک فلسطین تشکیل دهد و این به مثابه اولین قدم غرب برای تشکیل یک نهاد سیاسی یهودی در خاک فلسطین محسوب می‌شود.