مبارکه نا

رفع موانع تولید با همت فولادمردان در شرکت فولادمبارکه

کدخبر: 64877
فروردین ۲۹, ۱۴۰۰ در ساعت ۰۶:۳۸

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مبارکه نا [1]،شرکت فولاد مبارکه از شرکت‌های پیشرو ایرانی است که در زمینه تولید ورق‌های فولادی فعالیت‌ می‌نماید. این شرکت با ماموریت ایفای نقش محوری در توسعه صنعتی، اقتصادی و اجتماعی کشور و ارتقای سطح فناوری صنعت فولاد، به عنوان سازمانی جهان تراز بیش از پنجاه درصد از مصرف فولاد کشور را جهت استفاده در صنایع خودروسازی و قطعه‌سازی، صنایع فلزی سبک، صنایع فلزی سنگین و لوله‌های انتقال سیالات، صنایع بسته‌بندی، صنایع لوازم خانگی و الکتریکی و صنایع لوله و پروفایل تولید می‌نماید.

تاریخچه شرکت فولادمبارکه
شرکت فولاد مبارکه اصفهان که اکنون یکی از بزرگترین واحدهای صنعتی جمهوری اسلامی ایران است در زمینی به مساحت ۳۵  کیلومتر مربع در نزدیکی شهر مبارکه و در ۷۵ کیلومتری جنوب غربی شهر اصفهان واقع شده است.
عملیات اجرایی این مجتمع در سال ۱۳۶۰ آغاز گردید ودر دوران جنگ تحمیلی و زیر حملات هوایی جنگنده های دشمن بدست توانای سربازان پر افتخار جبهه صنعت ادامه یافت.فعالیتهای ساختمانی و فنی اجرا شده در دوران ساخت این مجتمع در خاورمیانه کم نظیر بوده و به عنوان مثال نزدیک به ۱۸ میلیون و ۷۰۰ هزار متر مکعب خاک برداری و بالغ بر یک میلیون و ۸۴۵ هزار متر مکعب بتن ریزی، یک میلیون و ۸۰۰ هزار متر مربع قالب بندی و ۸۰ هزار تن آرماتور ، حدود ۱۵۰ هزار تن اسکلت فلزی، یک میلیون متر مربع نصب پوشش و بالغ بر ۵۰۰ هزار تن تجهیزات و ماشین آلات در آن نصب گردیده است.

جهش تولید در مجموعه فولاد مبارکه 

سال ۱۴۰۰ از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها» نامگذاری شده است. چرا که در سال گذشته که مزین به شعار جهش تولید بود، رشد در تولید تاحدودی محقق شد اما باز هم در راستای گام برداشتن در اقتصاد مقاومتی و خودکفایی کشور، لزوم تولید بیشتر و روزافزونتر وجود دارد و در این مسیر نیاز است که پشتیبانی لازم از تولید ، همچنین مانع زدایی ها صورت پذیرد.

یکی از صنایعی که در سال گذشته توانست جهش تولید را محقق کند، بخش معدن و صنایع معدنی از جمله فولاد کشور بود. به این شکل که در صنعت فولاد با تولید ۳۰ میلیون تن فولاد، نه تنها نیاز کشور به این فلز استراتژیک را حل کرد، بلکه توانست مازاد تولید نزدیک به ۱۴ تا ۱۵ میلیون تن فولاد را به ثبت برساند. در این میان مجموعه فولاد مبارکه به عنوان بزرگترین تولیدکننده محصولات فولادی در منطقه خاور میانه و شمال افریقا نقش بزرگی در این زمینه داشت و توانست تولید ۱۰میلیون تن فولاد خام را به ثبت برساند، اما نکته مهم در خصوص عملکرد شرکت فولاد مبارکه نوع فعالیت این شرکت است که همواره در جهت حمایت و پشتیبانی از صنایع پایین دستی و به ویژه بزرگ کشور همچون صنعت لوازم خانگی، خودروسازی، صنعت ساخت و ساز، صنعت نفت و گاز و…تلاش کرده و توانسته است بخش قابل توجهی از نیاز این صنایع به مواد اولیه مورد نیازشان را تامین کند و این اتفاق نیز با ثبت تولید ۷ میلیون تن تختال در خود شرکت فولادمبارکه و در سال ۹۹ محقق شد.

رکوردهای پی درپی شرکت فولاد مبارکه در سال ۹۹ و ادامه یافتن آن در روزهای نخستین سال ۱۴۰۰ را می‌توان به نوعی به عنوان پشتیبانی و مانع‌زدایی این گروه در بخش صنعت کشور دانست. چراکه همواره یکی از نیازهای صنایع داخلی کشور، پشتیبانی از سوی مسئولان در جهت تامین مواد اولیه آنها بوده است که این امر با کمک و همراهی شرکت‌های بزرگ تولیدکننده همچون فولاد مبارکه محقق گشته است.

تامین نیاز ۵۰درصد از فولاد کشور

در واقع نوع عملکرد شرکت فولاد مبارکه و توانمندی برای تامین نیاز حدود ۵۰ درصد از فولاد کشور، موجب شده تا این شرکت به یکی از بهترین شاخص‌های صنعتی کشور تبدیل شود و حتی انتظار می‌رود این مجموعه بتواند به تنهایی نیاز کل کشور را به تامین مواد اولیه فولادی تامین کند. بنابراین می‌توان گفت در سال ۱۴۰۰ مجموعه فولاد مبارکه یکی از پشتیبان‌های اصلی در تولید کشور بوده و چشم امید بسیاری از تولیدکنندگان پایین دستی در صنعت فولاد نیز به دستان توانمند این تولیدکننده بزرگ فولادی کشور خواهد بود.

رفع موانع تولید، با همت فولادمردان در شرکت فولادمبارکه

اما در کنار بحث تولید و پشتیبانی ها، رفع موانع نیز از جمله موارد مهمی است که همواره از آن به عنوان یکی از نیازهای اساسی در صنعت یاد می‌شود. امروزه در حوزه معدن و فولاد، تامین مواد اولیه به ویژه سنگ آهن به عنوان یک چالش اساسی بوده و در برخی موارد نیز کمبود این ماده معدنی منجر به کاهش تولید شده است. ورود شرکت فولاد مبارکه در حوزه معدن و تلاش برای افزایش ذخایر سنگ آهن گامی در جهت رفع این مانع بزرگ خواهد بود. چراکه به واسطه فعالیت شرکت فولاد مبارکه و زیرمجموعه های آن که در مجموع اشتغالزایی۳۵۰ هزارنفری را به دنبال داشته، بسیاری از صنایع کشور همچون خودروسازی، لوازم خانگی و ساخت و ساز و … نیز با سهم اشتغالزایی بالا در کشور، نیازمند تامین مواد اولیه از جمله ورق فولادی هستند. این درحالی است که به واسطه تولید ورق های فولادی توسط فولاد مبارکه و خودکفایی در تولید بیشتر ورق های مصرفی در صنایع، از خروج سالانه ۸ میلیارد دلار برای واردات ورق از کشور جلوگیری شده و گفته می‌شود با راه اندازی و تولید طرح‌های توسعه ای این ابر قدرت فولادی، به ویژه پروژه نورد گرم ۲، نه تنها نیاز کشور به ورق به صورت کامل تامین می‌شود، بلکه می‌توان به فکر صادرات از مازاد تولید ورق در کشور نیز بود.


[1] مبارکه نا: http://mobarakena.ir/